Derby de Dumbravita

Duminica 27.10.2013 (ora 15), la Chechis, s-a jucat etapa a X a din liga V seria 1.

Carbunari – Dumbravita 0 – 6 (0 – 4)

Arbitri: Z. Szekely jr. – M. Pop, A. Greties. Observator: C. Mezei.

Intr o atmosfera frumoasa, timp foarte bun pentru fotbal (aprox 18 grade), spectatori …cam…20, teren destul de bun s-au intalnit 2 echipe cu acelasi obiectiv : sa scape din zona fierbinte a clasamentului.

Daca Dumbravita a deplasat un lot de 19 jucatori legitimati (4 nu au intrat pe teren), de cealalta parte echipa din Carbunari s-a prezentat cu un lot de 12 jucatori iar prin minutul 70 au jucat cu 9 jucatori de camp. A fost un meci frumos, iar desi scorul arata altceva trebuie sa remarcam ca in prima repriza la scorul de 1-0, portarul echipei Dumbravita, Bondre Adrian a scos 2 mingi pe care scria gol, iar daca acele intrau in ate, altul era rezultatul final.

Desigur ca exista o diferenta de valoare intre cele 2 echipe (jucatorii de la Carbunari au recunoscut asta cu mult fair play la final) dar echipa din Carbunari, cu cateva imbunatatiri in lot pot spera la puncte din retur.

AS Dumbravita a facut cel mai bun meci de pana acum si se vede ca echipa si-a revenit din socul primelor 7 etape in care a luat bataie peste tot pe unde a jucat.

Pentru Dumbravita urmeaza un meci de foc cu liderul Poiana Botizei , singura echipa din serie care nu a cunoscut infrangerea, Carbunari merge la Suciu de Sus, un alt meci greu, Chechis are acasa cu Coruia si probabil nu va avea emotii.

Succes pentru toate cele 3 echipe ale comunei.
Tot in aceasta etapa a castigat si Chechis la Sacalaseni (2-0).